Минулі події

08 листопада, 10:00Зустрічі

ITEA з Юскутум. Випуск Перший

Наш проект «Безкоштовні консультації для IТ підприємців - ITea» запущений і вже приніс нам перші непрості питання. Хоча, власне, ніхто й не думав, що буде легко. Представник IТ індустрії, як ніхто інший, вміє підбадьорити юриста каверзним питанням.

Щоб наші консультації принесли більше користі, ніж просто приємне спілкування з юристом за чашкою чаю в Часописі, ми вирішили по результату робити невелике саммарі питань і відповідей. Але робити це не сумбурно, а більш-менш системно: так щоб у підсумку через кілька місяців вийшла повноцінна база знань для починаючого підприємця .

Почнемо ми з юридичних питань організації бізнесу.

Зрозуміло, кожен новий IТ проект - це потенційний об'єкт для IPO. Ми саме до цього готуємося, консультуючи підприємців. Однак, ймовірно, не варто відразу створювати публічне акціонерне товариство і наймати аудиторів з «великої четвірки». Можливо на перших порах слід обійтися малими силами.

Основними показниками , які визначають вибір будь-якої з існуючих організаційно-правових форм для запуску IT -бізнесу, є можливість оформити домовленості між партнерами, розмір статутного капіталу, складність процедури реєстрації та розмір відповідальності, яку несуть його засновники (учасники) .

Безумовними лідерами за популярністю є фізична особа - підприємець (далі - ФОП) - для індивідуального підприємництва, і товариство з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) - для випадків, коли засновників декілька.

Відразу обмовимося, що ФОП несе відповідальність за своїми боргами всім своїм майном. Іншими словами, майно, що належить йому як звичайній людині, а також майно, що належить йому як ФОП, є нероздільними. Але привабливість такої форми ведення індивідуального бізнесу полягає в тому, що вона дуже проста і дешева в створенні (державній реєстрації), і не вимагає ведення бухгалтерського обліку та подання фінансової звітності , як це вимагається від юридичних осіб .

ТОВ є найпопулярнішим видом юридичної особи для організації IT-бізнесу перш за все через те, що, як вказує сама назва, відповідальність засновників (учасників) ТОВ за боргами ТОВ є обмеженою, а саме розмірами їх вкладів . Ця форма необхідна тоді, коли в управлінні IT -бізнесом хочуть брати безпосередню участь більше однієї особи, наприклад «ФАУНДЕР» IT -проекту і знайдений ним ( або рідше - знайшов його ) інвестор.

Згадані вище форми бізнесу ( ФОП і ТОВ ) можуть бути знайомі багатьом. Але як же інші форми, про які йдеться в законодавстві?

Зрозуміло, вчитавшись у Цивільний і Господарський кодекси, а також супутні нормативні акти, можна знайти і інші форми ведення бізнесу. Чому такі організаційно-правові форми як акціонерне товариство, повне і командитне товариства, товариство з додатковою відповідальністю, кооператив або, скажімо, технопарк, не є популярними для початківця IT -бізнесу? Це обумовлено наступним.

Якщо вести мову про акціонерне товариство, то відповідно до статті 14 Закону України «Про акціонерні товариства» мінімальний розмір статутного капіталу повинен становити 1250 мінімальних заробітних плат, встановлених на момент створення акціонерного товариства. На даний момент така сума дорівнювала б 1433750 гривням . Для більшості початківців бізнесів такий «нюанс» є нездоланною перешкодою.

Якщо мова йде про повне товариство , то головними недоліками тут є солідарна відповідальність , яку його учасники несуть за зобов'язаннями товариства своїм власним майном , а також те , що відповідальність учасника за борги товариства може виникнути ще і протягом трьох років після виходу учасника з цього товариства . Такі перспективи явно не порадують засновників IT -бізнесу, який, як правило, є високо ризиковим бізнесом.

Більш придатною формою існування IT -бізнесу могло б бути командитне товариство . Крім учасників , які безпосередньо керують товариством і солідарно несуть відповідальність за його боргами своїм власним майном (повні учасники ) існують один або декілька вкладників , які інвестують власні кошти , але не беруть участь в управлінні товариства і несуть відповідальність за його боргами тільки в межах своїх вкладів . В цілому, така модель могла б бути більш популярною , якби не ризик ліквідації товариства через вибування всіх вкладників . Останні мають право вийти з товариства й одержати свій внесок після закінчення фінансового року.

Від товариства з обмеженою відповідальністю товариство з додатковою відповідальністю принципово відрізняється тим , що учасники останнього солідарно несуть додаткову відповідальність за зобов'язаннями товариства своїм власним майном , правда в розмірі , який визначається статутом і є для всіх учасників однаково кратним розміром їх внесків .

Що стосується вартості самої реєстрації, то відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» реєстраційний збір для юридичної особи становить 170 гривень, а для ФОП - 34 гривні. При цьому, терміни державної реєстрації юридичної особи не повинні перевищувати трьох робочих днів, а для ФОП - двох робочих днів з дати подання відповідних документів.

http://juscutum.com/ru/content/itea-%D1%81-%D1%8E%D1%81%D0%BA%D1%83%D1%82%D1%83%D0%BC-%D0%B2%D1%8B%D0%BF%D1%83%D1%81%D0%BA-1-%D0%B2%D1%8B%D0%B1%D0%BE%D1%80-%D0%BE%D1%80%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%BD%D0%BE-%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B9-%D1%84%D0%BE%D1%80%D0%BC%D1%8B

comments powered by Disqus