Минулі події

19 серпня, 19:00Майстер-класи

Майстер-клас Олексія Арестовича: «Як розвалити свою команду за 5 кроків або що таке колектив і як з ним боротися?»

Де є більше однієї людини, виникають непорозуміння. Однак люди, завдяки своєму інтелекту, завжди можуть знайти спосіб порозумітися. Про це розповів Олексій Арестович, професійний психолог та антикризовий менеджер, на майстер-класі, який нещодавно відбувся у креативному просторі «Часопис».

 

Проблеми  людських колективів, включаючи сім’ї чи команди співробітників, достатньо універсальні. Навіть люди із нестандартним мисленням, створюючи нову компанію із бажанням зробити її особливою, дуже часто потрапляють у загальновідомі тенета, і повторюють ті самі помилки, що й мільйони до них. Так само і у сім'ях: вже через рік спільного життя майже кожна пара так гарно вписується у стереотипи про подружжя, начебто анекдот десятирічної давнини писався з неї. У чому ж причина?

А справа в тім, що робота команди підпорядкована колективному несвідомому значно більше, ніж якимось, навіть зафіксованим письмово, правилам. В цьому і полягає найбільша складність: несвідоме не обійдеш. Але в той же час, його можна «приручити» і використовувати. 

Для початку потрібно розібратися із психологічними ролями людей, що складають колектив. Можна виділити такі чотири найпоширеніші типи:

- «Містики». Вони розуміють структуру бізнесу, суть справ компанії, сповнені різноманітних ідей. Але їм досить важко донести ці ідеї до інших та втілити їх в життя.

- «Глашатаї». Ці люди дуже добре розуміють, що хочуть сказали «містики», і передають це іншим.

- «Робітники» - це ті, до кого «глашатаї» донесли ідеї «містиків». Тобто ті, люди, хто буде безпосередньо втілювати плани в життя.

- «Журналісти» розкажуть про отримані результати всім зацікавленим.

Ці чотири групи створюють працюючу схему рольової взаємодії колективу. У наших компаніях традиційно нехтують «містиками» та «журналістами». Це – перша проблема, бо без них ця схема не працює.

Друга проблема — ролі визначаються психологією людини, а соціум може нав’язувати їй зовсім інші, а подекуди навіть примушує виступати у кількох іпостасях одразу. Скажімо,  «містики», які повинні бути керівниками, арт-директорами тощо, дуже часто працюють на посаді «робітників», і їхні ідеї не чують. Розумний голова компанії здатний розгледіти такого прихованого «містика», навіть якщо той — кур’єр чи прибиральник.

Для будь-якого управлінця важливо знайти «містиків» і не нехтувати їхньою думкою. З’ясувати, хто перед тобою, не так вже й складно. Око професійного психолога робить це за хвилину, та і «звичайні смертні» досить непогано класифікують оточуючих. Так, людина досить швидко розуміє, чи схильний її співбесідник до творчих пошуків або до ручної праці. Дуже часто це визначається зовнішніми ознаками, одним словом — психофізичним типом. Навіть якщо життя ставить людину «не на своє місце», її тип видають характерні рухи, інтонація тощо. Звісно, існують і змішані типи, та й одна людина може змінюватись протягом життя. Тим не менше, якщо брати до уваги психотипи, можна уникнути багатьох помилок. 

Ролі можна  також розділити на улюблені, ролі, яких людина уникає, та ролі-фобії. Як виявляється, більшість людей грає ролі, яких хотіли б уникнути. Отже, бажання працювати в таких людей вкрай мало. З ролями, що викликають фобії, все значно складніше: саме в них заховані головні таланти людини, але мало хто зважується на кропітку та довгу працю по перетворенню фобії в активний талант.   

Ще одна особливість, на яку варто було б звертати увагу при формуванні колективів та розподілі задач, — це бажання людини працювати у групі, одному чи з напарником. Якщо керівник «вгадає», яка саме модель ближче підлеглому, і правильно створить команди, то результати будуть значно вищими. Навіть за умови, що працівники виконують ролі, які їм не властиві.

А що робити для покращення відносин між людьми у колективі? По-перше, не варто нехтувати фізичним контактом. Потискання рук вигадали недарма: практика свідчить, що якщо люди на роботі часто торкаються одне одного, колектив стає більш зібраним та цілісним. Дану тезу часто критикують, але це справді працює. По-друге, дуже корисні всілякі корпоративні ритуали, на кшталт співу гімну компанії кожного ранку. Всі ці дії, які комусь можуть здатися марнуванням часу, роблять колективне несвідоме більш «свідомим», видимим оку. І, зрештою, все це допомагає створити міцну компанію, придатну до постійного розвитку та протистояння зовнішнім та внутрішнім проблемам.

Дякуємо інтелектуальному партнеру Innovations.com

comments powered by Disqus