Минулі події

13 серпня, 19:00Лекції

Анна Володимирська: “Тема зради у світовому мистецтві починається з Таємної вечері”

 

Що об'єднує Джотто, Леонардо да Вінчі, Сальвадора Далі та Михайла Булгакова? Всі вони цікавилися природою зради, вивчали її та намагалися зобразити у своїх творах. З чого усе почалося та які методи вони використовували – у цікавій лекції відомої письменниці та мистецтвознавця.


Коли мене запросили приєднатися до спеціалізованої групи, що представляла Україну на Венеціанському бієнале, я поставила організаторам одну умову. З Венеції до Мілана ми мали їхати через Верону, я ж захотіла прокласти свій маршрут через Падую. Мене запитали: "Як? Ви не хочете відвідати будинок Джульєтти?", а я відповіла: "Я вам будинок Джульєтти і в Києві покажу. Для цього не треба їхати до Італії". У Падую ж я хотіла потрапити для того, щоб на власні очі побачити капелу Скровеньї та роботи геніального Джотто.

Як пише історик мистецтва Джорджо Вазарівперше художні здібності Джотто помітили ще у 10-річному віці. Одного дня, коли хлопчик допомагав своєму батькові пасти худобу, він знайшов у траві шматок вугілля та почав малювати вівцю на великому камені. У цей момент повз нього проходив живописець Чімабуе. Досвідченому майстру було достатньо кількох хвилин, щоб розгледіти у дитині талант. Чімабуе одразу ж запропонував батькам Джотто взяти його до себе на навчання. 


Є художники, до яких успіх приходить вже після смертіВан Гог – типовий тому приклад. Враження таке, що за життя його янгол-охоронець був у глибокій відпустці, а після смерті "схаменувся", прилетів і зробив художника знаменитим. Історія Джотто склалася зовсім інакше. Його янгол-охоронець працював цілодобово.

Чому ж Джотто вважається генієм? Чімабуе, його вчитель, був простим середньовічним майстром. У ті часи ікони були схожі на ювелірні вироби, а всі святі зображувалися на одне обличчя. Справа у тому, що Джотто став першим художником у європейському мистецтві, який став писати не ікони, а картини.

У чому сенс Таємної вечері? Що сказав Ісус своїм учням? Саме тоді він промовив: "Один з вас мене зрадить". І з цього і починається тема зради у світовому мистецтві

На картині Джотто реакція всіх учнів однакова: "Чи не я, Господи?". Вони повернені одне до одного та обговорюють почуте. І тільки один Юда знає всю правду до кінця. Він простягає свою руку до Ісуса. 


На фресці "Тайна вечеря" Леонардо да Вінчі зображує Юду третім по праву руку від Христа. У цьому трактуванні він, на відміну від інших учнів, ніяк не реагує на почуте. Леонардо виділяє Юду кольором і нерухомістю. 


З точки зору Джотто, у Христоса прекрасна зовнішність. Розглядаючи картину "Поцілунок Іуди", можна помітити, що на обличчі Ісуса немає зневаги або гидливості до людини, яка от-от його зрадить. Юда – повна протилежність Христу. У нього вузький лоб (у ті часи високий лоб вважався символом інтелекту), глибоко посаджені очі. Важливим символом на картині є людина, що сурмить вгору. Це символ безсмертя, душі, яка підноситься до неба. 


Караваджо, яскравий представник бароко, зображує цю сцену трохи інакше: обличчя Ісуса висловлює неприязнь, легку огиду. У Караваджо, як у всіх майстрів XVII століття, більше емоційних фарб


Початок XX століття. Микола Миколайович Ґе, як і всі вихідці зі школи мистецтв, що детально вивчали Біблію, прекрасно знає, що в часи Христа ніхто не сидів за столом. Тоді була традиція лежати під час трапези. Багато неосвічених екскурсоводів говорять про це: "Христос поїв і ліг полежати". Їм варто більше читати. 

Прийом, яким користується Ге – гра світла і тіні. Юда дуже докладно намальований, але він у тіні, а Христоса повністю видно. 


На картині Сальвадора Далі ніхто і ніколи не знайде Юди. Але що ж в ній тоді особливого? Учні Христа зображені немов перелякані діти. Кожен винен. На цій картині Далі розповів про нас усіх.


"Майстер і Маргарита" Булгакова також має відношення до теми зради. Пам'ятаєте фразу про Майстра"Світла він не заслужив, він заслужив тільки спокій"? Скільки б ви не перечитували роман, ви не відповісте на запитання: "Чому?". Справа в тому, що Майстер – людина, якій властиві слабкості. Спокій йому потрібен для того, щоб продовжувати писати і робити найважливішу справу свого життя.

Михайло Опанасович вважав боягузтво найстрашнішим гріхом, адже саме з боягузтва народжується зрада. І боятися треба слабких людей, а не сильних. Зраджують тільки слабкі, оскільки їх мотивацією є страх.

Записала Дар'я Борковська

Дякуємо нашому Інтелектуальному партнеру Platfor.ma

comments powered by Disqus