Минулі події

06 червня, 19:00Зустрічі

Gil Penchina Master Class. eBay and Wikia: Big Company and Startup Experience

Про те, як створити власний стартап і знайти для нього інвестора, розповів Гіл Пенчіна, співвласник Linkedin, Paypal, Wikia, Fastly та інших проектів, під час події, організованої бізнес-інкубатором Happy Farm та креативним простором «Часопис».

 Ольга Іванчо, innovations.com 

Ще ніколи не було більш сприятливого середовища для створення свого стартапу. І на це є три вагомі причини: доступність, задоволення власного его та наявність купи можливостей.

 Коли ми запускали Ebay, то витратили на закупівлю комп’ютерного обладнання десятки мільярдів доларів. Для відкриття компанії в 2002-2005 роках вам довелось би заплатити від п’яти до десяти тисяч за такі машини. Сьогодні реально витратити лише $200 на реєстрацію бізнесу. А можна навіть досягти світового панування, працюючи в підвалі батьків, з нульовими витратами. Використання «хмарних» сервісів допомагає зводити витрати до мінімуму.

Якщо порівняти кількість користувачів інтернету в 1998, 2006 та 2010 роках, то отримаємо, відповідно, 148 млн, 1,018 млн та 2 млрд. Тому в дев’яності роки створити прибутковий інтернет-бізнес було складно. А от сьогодні, здобувши увагу всього 1% користувачів інтернету, можна стати успішним.

Бути виконавчим директором Cisco чи IBM дуже модно, проте бути директором власного стартапу — зараз ще модніше. Людям подобається бути головними. А стартап дозволяє витрачати всю енергію на улюблену справу, реалізувати себе і при цьому весело проводити час.

А для багатьох людей, чиї компанії вже стали успішними та принесли прибуток, стратегія задоволення власного его змінилась. Тепер вони хочуть стати інвесторами для нових стартапів, допомогти талановитим та наполегливим людям, а не просто отримати якомога більший прибуток. В інвестуванні вони вбачають можливість завести нові знайомства, навчитись чогось і розважитись.  

Раніше потрібно було зняти рекламу продукту, купити час на телебаченні та намагатись переконати споживачів, що саме ваш продукт їм необхідний. Сьогодні найкращий маркетинг — це ваші друзі. Я не можу відмовитись від використання facebook, бо там знаходяться всі мої друзі. Я не можу видалити dropbox, бо там зберігаються наші спільні файли. Єдиною “рекламою” dropbox були мої друзі, які наполегливо надсилали мені файли, використовуючи цей сервіс.

Соціальні медіа, такі як facebook, linkedin, twitter, youtube та різноманітні онлайн-магазини програмного забезпечення дозволяють здобути “безкоштовних” клієнтів та заощадити гроші на традиційному маркетингу. Рекламою є сам продукт, друзі, користувачі.

Щоб знайти інвестора, можна скористатись, наприклад, сервісом AngelList. Протестувавши його (створивши запис про уявний стартап NewCo), я менш ніж за тиждень отримав близько 450 листів та коментарів. З них близько третини надійшло від працівників венчурних фондів, які самі не приймають рішення, а їхнє головне завдання — пити каву з цікавими людьми та збирати інформацію. Ще близько третини – від людей, які прагнуть інвестувати в стартапи на початкових стадіях. Їх варто «фільтрувати», запитуючи про попередні інвестиції та причину зацікавленості в проекті. Остання третина — бізнес-ангели. Це або люди досвідчені, з можливостями та зв’язками, або ті, хто слідує моді та сучасним тенденціям і лише вчаться інвестуванню.

Є ще одна категорія потенційних інвесторів – я називаю її “дурні гроші”.  Наприклад, мені написала людина, яка управляє фінансами лікарів центральних штатів США. Вона не знає нічого про інвестування і стартапи, але запропонувала вислати чек на $100 тис. Такі випадки навіть лякають.

Брати гроші я раджу лише від досвідчених бізнес-ангелів. Проте ситуація не завжди є ідеальною, і іноді доводиться йти на компроміс. У випадках, коли варіантів не так багато, а стартап не може розвиватись далі без додаткових інвестицій, я б погодився взяти навіть “дурні гроші” від божевільних людей.

Ризикуйте! Часто саме найдивніші та найбезглуздіші (на перший погляд) ідеї стають успішними. Більшість простих ідей вже реалізована.

Не вкладайте в стартап багато грошей на початкових стадіях. Замість цього – експериментуйте. Один з способів перевірити, чи зацікавить споживачів ваш продукт, — розмістити свою ідею на спеціальному сайті ті створити кнопку “Купити,” але не прив’язувати її до певного рахунку. Таким чином ви можете перевірити, чи захоче хтось заплатити за продукт, ще до того, як почнете витрачати свій час, сили та гроші на його розробку.

Дизайн має значення. Чим більше кроків потрібно зробити користувачу, щоб зареєструватись та почати використовувати продукт, тим більша ймовірність, що потенційний покупець не дійде до фінішу. Сайт повинен мати простий дизайн і якомога менше запитань та полів для заповнення.

Недосконалий продукт, негативні відгуки — не проблеми. Це питання, які можна вирішити. Це помилки, на яких вчаться і запам’ятовують, щоб в майбутньому оминати їх. Насправді ваш найголовніший ворог — байдужість ринку, відсутність зворотнього зв’язку.

Дякуємо інтелектуальному партнеру innovations.com

 

comments powered by Disqus