Минулі події

16 квітня, 19:00Лекції

Бесіди з мистецтва з А.Владимирською. Рембрандт: мистецтво співчуття.

У творчості кожного художника є щось таке, що відрізняє його від всіх, хто був до нього, і всіх тих, хто прийде після. Особливий геній Рембрандта полягає не тільки в приголомшливому умінні писати світло, а й у тому співчутті, яким пронизані всі його картини. Саме це почуття охоплює, коли дивишся на будь-який твір великого голландця.

Любов, з точки зору художника, це вміння приймати людину безумовно, тобто "без умов". Всі улюблені Рембрандта, показані не стільки із захопленням, скільки з ніжністю і властивої лише йому, не принижує жалістю. Формула "жаліє - значить любить" належить рембрандтовським полотнам у повній мірі.

Унікальність Рембрандта Харменса ван Рейна, як геніального художника, полягає в його абсолютно новаторському погляді на сучасне йому життя. Так, наприклад, він свято вірив у те, що біблійні сюжети і міфи - це ніщо інше, як оточуюча його дійсність. Всі, кого зображав цей голландський художник - ізраїльський цар Давид і воєначальник Урія, Вірсавія і старці, Даная і Клеопатра - не придумані і не "пригладжені" персонажі, а сучасники Рембрандта, оточуючі його в повсякденності. Саме тому здається, що всі історії, розказані ним, зовсім не релігійні повчання, а випадки з життя амстердамських бюргерів і бідняків.

Геній художника завжди в тому, наскільки його робота в загальнолюдському масштабі багато значніша за його власний суб'єктивізм.

Адже всі художники суб'єктивні, і всі створені ними образи індивідуальні. Але ... Чому ж тоді досі пишуть листи Шерлоку Холмсу на Бейкер-стріт? Тому ж, чому у Вероні існує "балкон Джульєтти", описаної Шекспіром. Тому ж, чому десь в Гасконі стоїть пам'ятник д'Артаньяну, створеному Дюма, а в Києві - пам'ятник Паніковському, створеного не тільки Ільфом і Петровим, а й акторським генієм Зіновія Гердта. Всі вони - і в тому числі "Блудний син" Рембрандта - реальніше нас з вами, шановний слухач бесід про мистецтво.

Ви скажете, людські емоції не завжди піддаються аналізу, вони часто - річ за сімома печатками. Але є образи, створені художником, і вони - не тільки якийсь вимірювальний інструментарій в духовній області. Ці образи терзають пам'ять, дражнять уяву, беруть штурмом ваші почуття.

Часто вони допомагають нам краще зрозуміти власне життя.

16 квітня 2013 Бесіди з мистецтва з А.Владимирською. Рембрандт: мистецтво співчуття.

16 квітня відбулася третя зустріч-бесіда про мистецтво з Анною Владимирською.

comments powered by Disqus