Минулі події

03 квітня, 19:00Лекції

Лекція А.Владимирскої: Бесіда # 2. Салон знедолених: творці нового мистецтва.

Викладач, журналіст, письменник та мистецтвознавець Анна Владимирська натхненно та захоплююче представила у новому світлі представила епоху великих художників.

Бесіда йшла про трьох великих, трьох дивних художників: Ван Гога, Гогена, Сезанна. Як не дивно нам сьогодні це чути, але їх мистецтво було мистецтвом знедолених. Першим серйозним виступом проти тиранічної влади Академії з'явилося відкриття в травні 1863 знаменитого Салону знедолених. Ця виставка була дозволена Наполеоном III як відповідь на зростаюче в мистецьких колах невдоволення стримуючої розвиток мистецтва політикою офіційного Салону. Салон знедолених став сенсацією.
Однак живопис цих трьох непередбачуваних художників був не просто сенсаційним. Їх творчість і їх унікальні життєві трагедії змушують нас, в 21 столітті говорити про них так, немов вони - наші сучасники. Чому ці генії продовжують турбувати не настільки вразливу, досвідчену душу сьогоднішнього любителя мистецтва?

Вінсент Ван Гог прожив характерну для генія життя - 37 років, з них живописом займався 10 років.
Ось, всього лише один, з безлічі фактів про Ван Гога. У Країні висхідного сонця, Японії, великого голландця вважають чимось середнім між буддійським ченцем і вчинили харакірі самураєм. У 1987 році компанія «Ясуда» купила на аукціоні в Лондоні «Соняшники» Ван Гога за 40 мільйонів доларів. Три роки по тому ексцентричний мільярдер Ріото Сайто, який асоціював себе самого з Вінсентом з легенди, заплатив на аукціоні в Нью-Йорку 82 мільйони доларів за «Портрет доктора Гаше» пензля Ван Гога. Ціле десятиліття це була найдорожча картина в світі. За заповітом Сайто її мали спалити разом з ним після його смерті, але кредитори японцю, який розорився до того часу,  не дали цього зробити.

Поль Гоген все життя займався тим, що видаляв з християнської цивілізації - не християнство, але цивілізацію. Гоген показав, що християнство здатне існувати поза і крім християнської цивілізації. Він створив християнський собор на основі іншої історії, іншої культури та іншої цивілізації.

Гоген виїжджав зі столиці моди в кілька прийомів - спершу він виїхав до Бретані. На час він спокусився проектом Арльского майстерні Ван Гога - митці не спрацювалися, і втеча в Прованс не врятувало. Потім він виїхав на Мартініку; і це здалося недостатньо далеко - накопичив грошей на квиток і поїхав на Таїті. Потім повернувся і поїхав до Океанії - на Маркізькі острови, забрався в повну глушину, там і помер. Його талант був універсальний; він володів різними техніками - він був живописець, рисувальник, різав скульптури з дерева, ліпив кераміку, писав книжки. По суті, він наодинці створив християнський собор - у всій повноті оздоблення собору. Це був собор духовної досконалості.

«Мене приваблюють безмежні фантазії природи ... природа розкривається мені поступово, я просуваюсь дуже повільно - удосконалюватися слід нескінченно. »
      П. Сезанн
Він шукав порятунку в живописі. Робота була для нього єдиним, що приносило повне «душевне задоволення». Про це він знову і знову говорить у своїх листах. Творчість зціляло Сезанна і від невпевненості в собі. У часи, коли його живопис піддавалася лютим нападкам, він писав матері: «Я навчився відчувати себе вище всього, що навколо». Впевнений у своїй геніальності, Сезанн тим не менше, був вічно одержимий страхом того, що не знайде точних засобів вираження. Він повсякчас повторював про нездатність «здійснити» власне бачення, і кожна нова картина ставала і спростуванням, і підтвердженням цього.

comments powered by Disqus