Минулі події

25 січня, 19:00Fresh Insights

Fresh Insights: Лідер Trendwatching Ukraine (ADV group) Михайло Черняк розвовів як з року в рік змінюються тренди і переваги споживачів./

Прискорення темпу життя

Мультизадачність, збільшення інформаційного потоку змушують надактивну людину знаходити нові формати сприйняття інформації. Останнім часом все популярнішим стає тренд, пов'язаний з фобією випасти з контексту. Люди постійно перевіряють мобільний телефон, соціальні мережі, боячись пропустити новинку.

У них з'являється страх купити що-небудь не найновіше і не найякісніше. Відповідно, це породжує нові формати взаємодії зі споживачем. Бренди будуть робити наголос на тимчасових проектах, які не можна пропустити. Яскравий приклад - pop-up магазини. Їх концепція - встигнути купити товар до визначеного часу. Ці точки будуть діяти приблизно два тижні - таким чином, у людини значно більше мотивації їх відвідати.

Покоління візуалів

Комп'ютерна епоха перетворила нас в покоління візуалів, яке черпає інформацію фрагментарно. Люди стали менше читати. Ми бачимо перехід від Livejournal до Twitter, і від Twitter до Instagram. Візуальною інформацією можна передати весь спектр людських емоцій, вона більш чесна і зрозуміла, оскільки стирає мовні бар'єри. До речі, в Україні діють три компанії, які пропонують замовити сувеніри з фотографіями з Instagram.

Як працюють з поколінням візуалів торгові марки? В першу чергу це яскраві і барвисті вітрини. І якщо на Заході це стало повсякденною практикою, то в Україні вони не дуже поширені. А даремно, тому що за останній час ставлення українців в цьому плані дуже змінилося - як приклад, наші люди стали куди більш лояльно ставитися до стріт-арту та бажають бачити вулиці міста більш барвистими.

Також зростає інтерес до інфографіки - вмінню візуально подати інформацію. Таким чином, значно легше привернути увагу людей.

Нові формати послуг

Ще один тренд - з'являється значно більше різних сервісів доставки. Якщо ще рік тому ми могли замовляти тільки суші і піцу, то зараз це і свіжі фрукти, і молоко з ферми, і страви різних кухонь світу. З'являються експрес-магазини та торгові точки «біля будинку». Виникають і глобальні проекти, такі як перший в Україні онлайн-супермаркет. Також незабаром має відкритися служба доставки необхідних продуктів для рецепту, який ви самі обираєте на сайті.

Змінюється формат «24 години на добу»: з'являються заклади-трансформери, які кожний час доби змінюють свій формат: вранці - ресторан, вночі - нічний клуб.

Стають популярнішими пересувні торгові точки, чиє завдання, по суті, самостійно знаходити покупців у місцях великого скупчення людей. Дуже цікавий проект діє в Харкові: пересувний книжковий магазин-автобус їздить по харківським околицям, де у людей немає доступу до гарної літератури.

Соціальна відповідальність

 В Україні поступово формується покоління «Я можу» - група споживачів, які досягли успіху в рамках корпорацій або приватних проектів. Їх менталітет відрізняється від більшості українців. Це люди знають і перевірили на практиці, що вони здатні змінювати світ на краще - впливати і вносити позитивні зміни в життя українського суспільства.

Для сучасного активного українця стоїть менше перешкод перед реалізацією різного роду ідей і проектів. Завдяки краудсорсингу і краудфандінгу можна швидко знайти однодумців, які можуть допомогти з фінансами та ідеями. Наприклад, ви хочете написати книгу, розповідаєте про неї на сайті, і люди, яким вона сподобалася, можуть допомогти вам її профінансувати. В Україні вже є такого роду проекти - онлайн-платформи «У справі» і «Спільнокошт».

Завдяки соціальним мережам голоси людей, які бажають перетворень у суспільстві, звучать набагато голосніше. Розвиваються форми громадського контролю: люди створюють онлайн-спільноти, які об'єднують однодумців, і разом вони здатні вирішити якусь конкретну проблему. Вони протестують проти нелегальних забудов, збирають інформацію про правопорушення працівників міліції. Це набагато результативніше, ніж виражати своє віртуальне невдоволення в соцмережах.

Фінансова грамотність

Прогресивні українці поступово приходять до усвідомлення важливості фінансової грамотності. Якщо в країнах Західної Європи фінансової грамотності вчать з дитинства, то в Україні лише після кризи 2008 року починають звертати пильну увагу на цю дисципліну.

Напередодні чергової хвилі кризи в українських ЗМІ часто виходять освітні матеріали на тему управління фінансами, планування сімейного бюджету. Активно розвивається напрям освіти, присвячений навчанню споживачів основним правилам фінансової грамотності. До прикладу, нещодавно ПриватБанк Visa запустили освітню гру «Фінансовий футбол», яка є частиною глобальної програми Visa по підвищенню фінансової грамотності населення. У принципі, цьому повинні були навчати ще в школі, але так як держава цим не займається, за справу взялися приватні структури.

Креативність та інтелектуальні співтовариства

 Креативний початок - відмінна характеристика нового покоління, і ми спостерігаємо еволюцію від «людини працюючої» до «людини креативної». Це покоління українців стає каталізатором появи і розвитку креативних кластерів - центрів консолідації творчої молоді і зародження ідей. Креативні кластери формують нові міські простору.

Один з напрямків пожвавлення (ревіталізації) індустріальних будівель і прилеглих промислових територій - трансформація їх в креативні кластери: центри сучасного мистецтва, концертні майданчики, майстерні, лекторії. Знаковою подією стало створення Creative Village в приміщенні колишнього заводу «Ізоляція» в Донецьку. Подібний проект у Києві - це «Арт-причал».

Прогресивний українець шукає нові шляхи особистісного і професійного розвитку. Наша система освіти далека від ідеалу, а у людей все менше часу, щоб занурюватися в книги і вчитися самій. Групи і спільноти інтелектуалів - набагато більш ефективна методика отримувати знання. Тому стають популярними такі інтернет-портали, як «Платформа», а також такі освітні програми, як «Культурний проект» або TEDxKiyv.

Віртуальний імідж

Зараз ми не говоримо, що наше життя ділиться на віртуальне і невіртуальне. Вже давно ці два аспекти злилися воєдино. Якщо раніше в LiveJournal ми ховалися за аватарку і ніком, то зараз Facebook-акаунт сповнений інформацією про наше життя. Сучасний активний українець приділяє підвищену увагу своєму віртуальному образу, який є невід'ємною частиною реального.

Більше того, сьогодні інтернет, завдяки соцмережам і блогам, дозволяє кожному стати лідером думок за короткий проміжок часу. Трендсеттери активно беруть це на озброєння і займаються онлайн-журналістикою.

Нове дозвілля

Стандартні концепції місць проведення дозвілля вже не задовольняють трендсеттерів. З'являються і швидко стають популярними проекти, які є альтернативою мас-маркет барам, кінотеатрам, кафе, ресторанам і клубам – креативні простори.

 

Комьюнітізація

Інтернет дозволяє активним українцям швидко і зручно знаходити однодумців, людей з ідентичними хобі та інтересами. Утворюються ком'юніті, які живуть і розвиваються як онлайн, так і офлайн. Знайти «свої» ком'юніті і бути їх частиною дуже важливо для сучасного споживача.

Нішеві групи, сайти, розважальні портали - це онлайн-прояви комьюнітізаціі. У житті поза інтернетом комьюнітізація втілюється в живі зустрічі, збори людей за інтересами. Наприклад, таке співтовариство, як Street Workout Ukraine, пропагує здоров'я і красу без шкідливих звичок. Учасники організовують зустрічі, змагання, показові виступи, майстер-класи.

Здоровий спосіб життя, органіка і Еколайф

 

Українці хочуть натуральних продуктів харчування - овочів, фруктів, м'яса, молока і так далі, вироблених без застосування генної інженерії, добрив, пестицидів та консервантів. І ми можемо спостерігати за ростом локальних брендів, які позиціонують себе як виробники органічної продукції.

За останній рік було запущено декілька знакових проектів, присвячених органічному, здоровому харчуванню - заклади та фестивалі сироїдіння, вегетаріанські кафе та ресторани. Особливий інтерес викликав фестиваль здорової їжі Best Food Fest.

У наявності - прагнення не завдавати шкоди навколишньому середовищу, жити в гармонії з природою, вибирати товари та продукти, які відповідають екостандартам. Але в той же час гонитва за екологією практично не пов'язана для українців з занепокоєнням про глобальні проблеми екології, це, швидше, бажання знайти високий соціальний статус і подбати про самого себе.

comments powered by Disqus