Минулі події

05 листопада, 17:00Презентації

Презентація збірки найіронічніших та найкоротших есеїв Лєшека Колаковського «Похвала неконсеквентності»

5 листопада у креативному просторі «Часопис» відбулася презентація збірки найіронічніших та найкоротших есеїв Лєшека Колаковського «Похвала неконсеквентності», яка побачила світ у серії «Граней-Т» «Deprofundis» за підтримки Польського інституту в Києві в рік 85-річчя видатного польського філософа.

Участь у презентації взяли упорядник і автор передмови до книжки, доктор історичних наук, професор Українського Католицького університету Ярослав Грицак, перекладач Богдана Матіяш, а також спеціальний гість заходу – президент Фонду Стефана Баторія, польський політолог, публіцист Александер Смоляр.

Зі слів Ярослава Грицака, йому дуже хотілося заразити українців Колаковським, а передовсім молодь, за плечима якої немає радянського минулого і якій ці тексти мають допомогти зробити її перші важливі життєві вибори. Буде корисною ця книжка і для представників української культури і політики. «Це збірка найсмішніших і найкоротших есеїв Лєшека Колаковського, деякі з них є просто гомерично смішними. Але це оздоровче почуття гумору, якого дуже бракує нашій культурі і політиці. Мабуть, тому наші політики і діячі культури такі консекветні у своїх вчинках», – пояснив історик.

Неконсеквентність, тобто непослідовність – головна риса Колаковського-філософа і Колаковського-людини, адже йому довелося пройти еволюцію від захоплення марксизмом і сталінізмом до «безвизнаннєвого християнства». «Людину рівня Колаковського важко знайти поза межами Польщі, адже він не був окремою величиною, він був ватажком цілого покоління, – розповів під час презентаціїпрезидент Фонду Стефана Баторія, польський політолог, публіцист, друг Лєшека Колаковського Александер Смоляр. – Попри те, що Колаковський критикував комуністичну ідеологію, тим не менше він завжди намагався виокремити з неї щось позитивне. Основна його думка – непослідовність дозволяє іти на якісь компроміси, перемовини, тоді як послідовність веде до конфронтацій, воєн і конфліктів. Ось чому він закликав до непослідовності, хоча в житті часто був дуже послідовним».

На думку Ярослава Грицака, ключовим поняттям для Колаковського було поняття солідарності в усіх його сенсах, не дарма філософа вважають одним із ідеологів руху «Солідарність» у Польщі. «Філософія Колаковського є глибоко християнською, – переконаний Грицак. – Він вважав, що ми не зможемо вижити, якщо не будемо будувати поміж нами містки солідарності – не конче поміж тими, кого ми знаємо і любимо, а передовсім поміж тими, кому потрібно допомогти. Філософ так само був переконаний, що немає жодної ідеології чи філософії, окрім релігії, яка би могла ці зв’язки поміж людьми створити».

Збірка есеїв Лєшека Колаковського українською могла би вийти значно академічнішою і поважнішою, якби за її впорядкування не взялася людина з таким ідеальним почуттям гумору, як Ярослав Грицак, зазначила під час презентації книжки Богдана Матіяш. «Ось чому ця книжка така жива, – додала перекладач. – Але, на мій погляд, це книжка на виріст. Особисто мені ще довго йти до Лєшека Колаковського у великих черевиках. Але з ним дуже цікаво. Багато філософів сумніваються, але в Колаковського був свій шлях сумнівів. Він розумів людей, які можуть не вірити в Бога, але не розумів тих, хто не вірить у диявола».

У книжці «Похвала неконсеквентності» читач відшукає три тексти, присвячені дияволу (навіть стенограму метафізичної прес-конференції Демона у Варшаві), а ще дізнається про божевільний успіх Колаковського в жінок, спокуси солідарності, а також про те, як бути консервативно-ліберальним соціалістом. Усі тексти у цій збірці об’єднує простота і вміння Колаковського вдаватися до сарказму й самоіронії. «Есеїстика – це найдосконаліший жанр, але й найтяжчий – куди легше писати великі речі. Есеїстика Колаковського блискуча. Це простота, яка іде від досконалості форми», – підсумував Ярослав Грицак.

05 листопада 2012 Презентація збірки іронічних есеїв польського філософа Лєшека Колаковського

Презентація збірки іронічних есеїв польського філософа Лєшека Колаковського відбулася за підтримки видавництва "Грані-Т" та Польського інституту у Києві

comments powered by Disqus