Минулі події

20 лютого, 19:00Лекції

Павло Гудімов — про сади у місті

Що надихає у парках Парижа, які книжки читати тому, хто хоче займатися створенням зелених зон у Києві, і чому в нашому місті садів поки небагато — про це та інше у креативному просторі «Часопис» розповів Павло Гудімов — у минулому учасник гурту «Океан Ельзи», а тепер ландшафтний дизайнер.

Про себе

«Єдина освіта, яка в мене є, — це спеціаліст із садово-паркового господарства, її я здобув у львівському Лісотехнічному університеті. Роки, проведені в цьому навчальному закладі, я витратив на те, щоб навчитися грати на гітарі та створити гурт „Океан Ельзи“, розкрутитися і „вийти в люди“. Проте згодом мені стало бракувати спілкування, не вистачало іншої діяльності. Тому я відкрив у Києві студію дизайну. Це було аж 15 років тому.

Про початок роботи

15 років тому дизайн в Україні був диким. В інтер’єрах були популярні такі напрями, як „Людовік“, „Річард“, і поступово набирав обертів напрям під назвою „Євро“ (сміється. — Прим. авт.). Але від початку моя команда надихалися іншим — лофтами, сучасною архітектурою, скандинавським стилем. Опрацювавши масу літератури, ми створили безліч унікальних ескізів… і півроку чекали на перше замовлення. Замовник довірив нам дизайн інтер’єру свого будинку і невеличкого садочка в Києві. Проте зелена зона була дуже маленькою — наче паспарту навколо будинку.

Про сади в Україні 

Важко говорити про культуру саду в Україні. У нас він є тільки доповненням до чогось. Лише одиниці спізнали, що воно таке — сад, наскільки він самодостатній, важливий, глибокий. Мало хто хоче зробити унікальний сад, і майже ніхто не розуміє, нащо вкладати гроші, якщо воно і так саме росте.

Проте є винятки. “Коло-сад” я зробив для свого друга, котрий для втілення мого задуму купив додаткові десять соток землі біля будинку. Центральне місце у цій зеленій зоні ми приділили скульптурі з іржавого металу „Паркан“ Олександра Бабака.

Рельєф змінили за допомогою залізобетонних кілець. Частину підпірної стінки та деякі доріжки зробили зі старої цегли, що лишилася після зносу будинку на Подолі. Тут я використовував примітивну рослинність: ялівець, злакові. Через рік ялівець розрісся, як і сусіди, котрі зіпсували увесь вид.

Про сучасну скульптуру 

Два роки тому в Києві були дуже популярними сади скульптур. Я б волів зробити паузу в цьому русі. Якщо суспільство та його меценати не мають певної освіти та розуміння тенденцій, то треба бути дуже обережними з мистецтвом. У нас уже понаставляли кладовищенські скульптури замість пам’ятників. А у XXI сторіччі пам’ятник — це річ метафорична. В Європі сучасну скульптуру роблять сезонною та час від часу змінюють, тобто не ставлять її на довгі роки.

Про найкращі парки Парижа

 • Сад біля Фонду сучасного мистецтва Картьє
  Архітектор: Жан Нувель
  Ландшафтний дизайн: Лотар Баумгартен

Будівля фонду виконана у стилі хай-тек, а парк створений на контрасті — показово захаращений, з нестриженими газонами, де прогулюються качки. Від старовинних центральних вулиць територію відокремлює високий скляний паркан.

 • Музей на набережній Бранлі
  Архітектор: Жан Нувель
  Ландшафтний дизайн: Патрік Бланк

Вирізняється вертикальними садами — зелені насадження ростуть прямо на стіні будівлі. Пагорби в парку біля музею зроблені з пінопласту, покритого спеціальною сіткою та 40-сантиметровим шаром ґрунту.

 • Парк Андре Сітроена
  Ландшафтний дизайн: Жиль Клеман

Посеред парку є аерокуля, на якій можна оглянути околиці з висоти пташиного польоту. Це класичне втілення постмодерного саду — там є фонтани, водойми, підстрижені дерева, акуратні газони, теплиці. Проте за цим парком важко доглядати, адже все має бути ідеально. До речі, автор проекту Жиль Клеман є засновником зовсім протилежного напряму в ландшафтному дизайні — він зветься «Сад у русі»: архітектор задає форму, але сад розвивається самостійно.

 • Сад акліматизації в Булонському лісі
  Архітектор: Френк Гері

Цей сад з атракціонами, дитячою залізницею та зонами для пікніків функціонує від XIX сторіччя. Минулого року там відкрили Музей сучасного мистецтва Фонду Луї Віттон. У ньому експонуються «живі скульптури» — це інсталяція, в якій ростуть рослини. На терасах будівлі влаштовано сади.

За матеріалами Dreamkyiv

comments powered by Disqus