Минулі події

19 травня, 19:00Лекції

Сергій Петренко: "5 епізодів продуктового маркетингу"

Після окупації Криму російськими військами картографи усього світу опинилися перед непростим вибором - у складі якої країни повинен відображатися півострів на інтернет- картах? Анексію Криму не визнала більшість цивілізованих країн світу , але глобальним компаніям з представництвами в Росії припадає відповідати російським законам. Сергій Петренко , який нещодавно пішов у безстрокову відпустку з поста гендиректора «Яндекс Україна » розповів , як « Яндекс» вийшов з цієї ситуації , у складі якої країни бачать півострів самі кримчани і як компанії вдається зберігати нейтралітет в умовах силового протистояння двох країн. 

Яндекс завжди позиціонував себе як локальна компанія. Ми бачили свою силу в слабкості глобальному лідері - він не може бути локальним і фізично бути присутнім у кожному місті. А ми можемо в кожній країні , де ми працюємо , вважати себе локальним порталом . Все це відносно працювало , поки не з'ясувалося , що навколишня дійсність у різних країнах починає суперечити один одному. Це схоже на шизофренію , вона реально є і з нею треба якось жити.

Коли почалися події навколо Криму , ми почали розробляти концепцію локальності і послідовно її застосовувати. Вийшло страшно , але зате послідовно і логічно. Це означає , що в кожній країні існує якийсь набір фактів , і тому ми змушені роздвоюватися , реєструватися і розчетверятись. У нас і раніше відрізнялися новини - події в Україні та Росії висвітлювалися по-різному, і якщо там це був бандерівський переворот , то у нас це називалося російською агресією. Але потім мирне життя закінчилося , і об'єктивна дійсність повністю розійшлася . Одну і ту ж територію , на якій ми працюємо , обидві країни вважали своєю.

Все почалося з дуже простого питання - хлопці , а як ми будемо малювати Крим на картах вже в березні місяці ? Карти - штука інерційна і стандартний цикл публікації - це приблизно місяць. А чи будуть стільки чекати обидві країни? І якщо ми перефарбуємо Крим в кольори Росії - нас не зрозуміє Україна . Якщо ж залишимо Крим українським - нас не зрозуміє Росія , де у нас більше 90% всього бізнесу , І це була найпростіше завдання.

 

Після цього кожне із завдань спочатку розбивалось на дрібні продуктові рішення. Кому і як показувати Крим після того , як в Конституції РФ буде написано - «Крим наш». М'яко кажучи , ми не можемо мати юр. особу на території Росії , платити податки за законодавством Росії і заперечувати її Конституцію . Якщо це може зробити окремо взята людина , то це не може зробити легально існуюча компанія . Те ж саме і щодо України - ми повинні відображати Крим українським відповідно до Конституції . І , нарешті , третє питання - а що ми показуємо в Криму? Якщо там є люди , які впевнені що Крим залишився українським , то ми їх образимо показавши півострів російським . І навпаки - якщо ми покажемо Крим українським , то образимо людей , які вважають , що їх мрія збулася і вони повернулися до складу Росії.

 

Ми придумали витончене рішення - провели свій власний референдум. Ми відключили в Криму примусовий редирект на Yandex.ua або Yandex.ru . Тепер якщо користувач з Криму заходить на Yandex.ru , йому показують російську реальність , але при цьому вгорі сторінки у нього висить велика гарна посилання - перемкнутися на українську версію порталу. І навпаки. З іншими країнами було простіше - наприклад , туркам ми показуємо український Крим , тому що вони ніколи не визнають його російським . З Білоруссю та Казахстаном - намагаємося якось комбінувати. Уявляєте - нам доводиться щодня відслідковувати , що говорять політики всіх п'яти країн , де працює «Яндекс» , і формувати реальність для кожної окремо взятої країни.

Крім цього , у нас виникла маса інших проблем. За яким законодавством показувати рекламу в Криму - російським чи українським ? Як пояснити рекламодавцю , який замовляв рекламу на регіон « вся Україна » , що ми не можемо показати її користувачам Сімферополя ? Раптом там сидить агент федеральної антимонопольної служби , який зробить скріншот реклами Олега Ляшко «Я поверну Крим, Україно». Мало того , що вона українською мовою , що заборонено законом про рекламу РФ , так ще і містить посягання на територіальну цілісність країни. До того ж політична реклама в Росії і Україні регулюється за різними правилами . У підсумку ми вирішили , що на Yandex.ua буде відображатися українська дійсність і за українськими законами , а на Yandex.ru - російська .

У загальному і цілому , список дуже великий і ми назвали цей процес лікуванням шизофренії ортопедичними методами або ж міліцями . Якщо рахувати в годинах, то ми витратили на це декілька років.

Нагадаємо , що на початку травня цього року Гендиректор «Яндекс Україна » Сергій Петренко пішов у безстрокову відпустку. Причиною такого рішення стала політична позиція Сергія , яка не збігається з нейтралітетом , якого дотримується компанія « Яндекс». «Я не хочу піддавати загрозам компанію і не можу перестати бути громадянином своєї країни» , - написав Сергій у своєму блозі. Тому він перестає бути публічною особою «Яндекса» в Україні і йде у відпустку на невизначений час. Виконувати обов'язки генерального директора компанії буде інший працівник « Яндекс.Україна ».

Джерело: http://ain.ua/2014/05/20/524879

19 травня 2014 Зустріч з Сергієм Петренком, Яндекс.Україна

Сергій Петренко очолює український підрозділ компанії «Яндекс» з 2005 року, з 2006 року - на посаді генерального директора Яндекс.України.

comments powered by Disqus