Минулі події

23 квітня, 18:30Зустрічі

Відкрита зустріч з Олегом Скрипкою

Олег Скрипка: «Не всі горять бажанням їхати зараз в Україну. Іноземці бояться за свою безпеку»

Відомий рок-музикант розповів про підготовку до фестивалю «Країна мрiй», відзначивши десятирічний ювілей
засновник і лідер групи «Воплі Відоплясова» своїм прикладом показує, як потрібно любити країну. Переїхавши в Україну з Росії (народився Олег в Таджикистані, потім разом з батьками переїхав в Мурманську область), Скрипка вивчив мову, і почав писати українську музику і пропагувати українську культуру. Особливо зараз, коли північні «друзі», які окупували Крим і вторглися в Донбас, стверджують, ніби у нас «бандерівці утискають російськомовних, порушують їх права». І навіть бояться їхати до нас з гастролями. Насправді, українці просто перестали купувати квитки на російських артистів. «А навіщо інвестувати тих , хто підтримує агресію Кремлю?» - вважає Олег Скрипка і закликає всіх ходити на концерти українських артистів, слухати українську музику і підтримувати вітчизняного виробника скрізь і у всьому.
Одним з наймасштабніших культурних проектів в сучасній Україні став заснований Олегом Скрипкою десять років тому етнофестиваль « Країна мрiй ». Цього року він змінює місце дислокації і пройде не на Співочому полі, а в ландшафтному парку «Феофанія». Про нововведення фестивалю і своєї громадянської позиції рок -музикант розповів під час зустрічі.

- Я впевнений , що поступово наша країна наблизиться до тієї « Країнi мрiй», яку ми самі собі малюємо , адже це багато в чому залежить від нас самих , - вважає Олег Скрипка. - Зараз у нас в основному невеселі новини, але у мене з кожним днем з'являється все більше оптимізму. Може , це весняне сонечко і тепло вселили в мене впевненість , що все буде добре. Потрібно просто пережити цей непростий перехідний період . Незважаючи ні на що , ми готуємо черговий фестиваль. Він буде присвячений древньому святу Івана Купала, який відзначається на нашій землі стільки , скільки живе український народ. Вважаю, це прекрасний об'єднуючий обряд, очищуючий і тіло, і душу за допомогою води і вогню. Цього року фестиваль очікують докорінні зміни.
- Які ж?
- По-перше , ми змінюємо місце: переїжджаємо з Співочого поля в парк « Феофанія», що недалеко від музею народної архітектури та побуту України «Пирогово». Це прекрасне зелене місце з озерами, зеленими галявинами, великою територією. Зізнаюся, в центрі міста стало затісно. Ми вже не могли реалізувати всі наші ідеї. Тепер така можливість з'явилася. Крім того, для нас дуже важливо було наявність водойм. Адже на Івана Купала дівчата плетуть вінки і пускають їх на воду, щоб здійснилися мрії . Може, нарешті хоч за допомогою обрядів у нас з'являться хороші дороги.
У «Феофанії» відкриємо наметове містечко. Гості з інших міст зможуть жити тут , повністю занурившись в фестивальне життя . Молодь буде безперервно співати пісні біля багаття, спілкуватися. На території парку планується дитячий майданчик, «козацькi забави», «етно- фешн», алея майстрів, школа здоров'я. Нарешті зможемо реалізувати проект « Обрядові майданчик ». Автентичні колективи в природному середовищі будуть показувати свої піснеспіви, демонструвати традиції , а всі бажаючі зможуть взяти в цьому участь. Традиційним стане майданчик японської культури. І обов'язково - кримськотатарська сцена.
В наших проектах кілька нових майданчиків. На сцені « Етнолаунж » виступатимуть діджеї , виконавці електронної музики , етноджазу . Сцена готова працювати до глибокої ночі. Влаштуємо дискотеки , «Кабаре - театр». Минулого року ми проводили фестиваль « Монмартр » на Андріївському узвозі. Цього року в силу різних причин не зможемо реалізувати його там і в тому ж обсязі, тому переносимо все дійство в « Феофанію ». Традиційною залишиться головна сцена , де виступатимуть хедлайнери .
- А ви ?
- Щороку намагаюся постати перед публікою в новій іпостасі. Цього року виступлю як етнодіджей , виконаю свою давню мрію влаштувати етнодискотеку під відкритим небом. Планую джазовий проект « Забава » та представлю французьку програму. Зараз веду переговори з французькими музикантами. Якщо не погодяться - сам французом стану . Зізнаюся чесно , не всі горять бажанням їхати зараз в Україні . Приїзд Джерада Літо швидше виняток з правил, ніж тенденція. Все-таки іноземці бояться їхати до нас , власна безпека для них важливіше. На сьогоднішній день є стовідсоткові домовленості з колективом з Білорусі «Серебряная свадьба». Ведемо переговори з іншими учасниками, час поки є. Шанувальники фестивалю запитують про « Мандри» , «Бумбокс» , «Гайдамаки» ... Але ж не хочеться перетворюватися на міжсобойчик , потрібно відкривати і нові імена. Сусанна Карпенко, солістка ансамблю « Божичi», знайома глядачам по проекту « Голос країни » , готує відразу три новинки.
- Артисти виступатимуть безкоштовно?
- Один мій знайомий музикант говорить : «Для артиста виступати безкоштовно - це злочин». І я абсолютно його підтримую . Після того як повернувся з Франції в Україну і занурився у вітчизняний шоу- бізнес , був трохи здивований. Тут багато хто вважає , що артисти повинні працювати задарма. Мовляв , це ж захоплення , хобі. Тому й концерти для публіки слід робити безкоштовними. Люди готові вживати що завгодно , слухати що попало, аби гроші не платити. А безкоштовний сир , як відомо , буває тільки в мишоловці. На жаль , є музика , якої людям просто засмічують мізки , працюють радіо - " тітушкі " . У нас на фестивалі всі артисти отримують гонорар , але він скромний. В оплаті роботи іноземних колективів допомагають посольства , культурні фонди і різні спонсори.
Також запускаємо новий проект «Громадське фінансування». Кожна людина може стати інвестором фестивалю , купивши квиток або ставши учасником певної акції , наприклад , випуску альбому. Запрошуємо креативну молодь з власними проектами , які можна реалізувати на наших майданчиках. Наприклад , бойовий гопак або козацькі хори. Головне , щоб творчість не закликала до насильства , агресії і не ображало національні почуття .
- Думаєте , нинішню ситуацію в країні можна вирішити мирно?
- Я проти будь-якого насильства. Якщо вірити вченню кришнаїтів , зараз ми переживаємо перехід в епоху Водолія. Енергетичний вибух , який дав Майдан у Києві та інших містах, як раз і є наслідком цього процесу. Сподіваюся , водні обряди допоможуть щось нашаманити і зробити цей перехід безболісним для країни. У нинішній період не потрібно боятися змінюватися , варто бути пластичним , вміти адаптуватися в новому світі , який зараз народжується . Вважаю , що причини , в першу чергу , потрібно шукати в собі. Особливість українського менталітету полягає в тому , що ми не терпимо над собою ніякого насильства. Нам не потрібна міцна рука , тому авторитарний спосіб правління тут не проходить , на відміну від наших північних сусідів.
- А як у вас з гастрольною діяльністю в Росії?
- Мені , можна сказати , пощастило , свій гастрольний тур по Росії я закінчив до кризової точки відносин . Правда , з Москви тільки повернувся. Був там на Великдень. Запрошення надходять , хоча концертів , звичайно , стало набагато менше. І це пов'язано не тільки з політичною ситуацією . У Росії зараз теж глибока криза.
Під час останньої поїздки до Росії відчув позитивне ставлення публіки на концертах і всіх , з ким доводилося спілкуватися. Прості люди нас підтримують , жалкують , що не можемо бути разом , навіть шкодують нас . Вважають , що винні у всьому зовнішні сили - Кремль , США або якісь вампіри - бандерівці . Все ж залежить від інформаційного простору , в якому люди знаходяться. Чим далі на Схід України і ближче до Росії , тим більше розмов про те , що по Києву гуляють фашисти , бандерівці .
- Виходить, що ви - один з них. Розмовляєте українською мовою і всіх інших закликаєте спiлкуватісь державною мовою.
- Я ж не людожер,  не фашист з рогами. Насправді , вивчити будь-яку мову не так вже й складно для нормальної людини. Французьку, наприклад , я з нуля до розмовного рівня вивчив за місяць. На українську з російської переходив поступово. Вважаю , що говорити в Україні українською мовою - значить поважати себе , державу, її громадян. Це рівень освіченості , зрештою. Якщо людина не володіє державною мовою, він недостатньо освічений . І виправдовувати це - лицемірство. Міфи про те , що у нас ночами приходять вампіри , душать і змушують говорити українською - повна маячня . Замість того щоб поширювати його , напружили б свої звивини , а не спотворювали історію. Але зараз головне - не зриватися на образи , а шукати об'єднуючі чинники , такі , наприклад , як українська пісня , музика , культура . Ми вже перестали боятися.

Джерело: http://fakty.ua/180710-oleg-skripka-ne-vse-goryat-zhelaniem-ehat-sejchas-v-ukrainu-inostrancy-boyatsya-za-svoyu-bezopasnost

23 квітня 2014 Відкрита зустріч з Олегом Скрипкою

Зустріч з  автором та ідеологом фестивалю “Країна мрій”, музикантом, лідером гурту “ВВ”, громадським діячем Олегом Скрипкою.

comments powered by Disqus